• Denizden sofraya her zaman güvenle...

BLOG

Lakerda’nın Hikayesi
Lakerda’nın Hikayesi

Hepimizin bir başlangıcı, bir hikayesi var. Hikayeler insanları, mekanları ve dahi yemekleri değerli kılar. Sofraların vazgeçilmezi, balıkla yapılan yemeklerin en değerlilerinden biri Lakerda’nın hikayesini bilenleriniz var mı? Buyurun anlatalım:

Behmuaras İspanya’nın Malaga kentinde yaşayan fakir bir balıkçıdır. Ailesini geçindirmek için yapabileceği başka bir iş yoktur. 1326 yılında, Musevilerce kutsal atfedildiği için çalışmanın yasak olduğu bir Şubat ayı ve cumartesi günü balığa çıkar. Küçük oğlu için onun çok sevdiği ton balıklarından avlamak istemektedir. Karısının itirazlarını bir türlü dinlemez. Bu olaydan sonra aylarca balık için açıldığı denizden eli boş dönünce hata yaptığını anlar.

Af diler, yeniden ağlarının balıkla dolması için dua eder. Duası kabul olunan Behmuaras sonraki aylarda ağlarına takılan ve oğlunun çok sevdiği ton balıkları ile döner. Kutsal saydığı aylarda ava çıkamayacağı için, tuttuğu balıkları tuza yatırıp uzun süre dayanacak şekilde salamura yapma yolunu geliştirir.” Bu yöntemle sakladığı balıklarınden elde ettiği bu yeni yiyeceğe  “La kerrida” yani istenince olan şey manasına gelen bir isim verir.