• Denizden sofraya her zaman güvenle...

BLOG

Balık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Balık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Balık yemek sağlığımız için son derece önemlidir. Özellikle çocuklar ve hamileler için. İçinde bulunan Omega 3 sayesinde çocukların ve anne karnındaki fetusun zeka gelişimi tamamlanır. Omega 3 yağını vücudumuza doğru oranda aldığımızda, yediğimiz her besinin vitaminleri vücudumuzda doğru oranda emilir. Bu nedenle uzmanlar haftada 2-3 kez balık yememizi öneriyorlar.

Her şeyin tazesini yemek çok önemlidir. Peki balığın taze olup olmadığını nasıl anlarız? Bunu anlayabilmek için size sunduğumuz detayları inceleyebilirsiniz.

1. Balığın derisi parlak ve gergin olmalıdır. Parmağınız ile bastırdığınızda, balığın yüzeyinde parmağınızın izi kalmamalıdır. Taze balığa parmakla bastırdığınızda, iz çıkar fakat hemen kaybolur.

2. Kokusu tatlı, hafif bir koku olmalıdır. “Balık gibi koktu” dediğinizde, bu ağır koku balığın bayat olduğunu gösterir. Çünkü balık bekledikçe asidik yapısı artar ve kötü koku yayar.

3. Balığın pulları ve gözleri parlak olmalıdır. Taze balığın pulları balığa sıkıca yapışıktır, bayat balıkta ise pullar dökülmeye başlamış ve karın kısmı buruşmuş olur.

4. Balığın solungaçları açık kırmızı olmalıdır. Bu tazeliği gösteren önemli bir işarettir. Bayatlayan balıklarda solungaçlar rengini kaybetmeye başlar.

5. Taze balığın başından tutunca kuyruğu dimdik kalkar, bayat balıkta ise kuyruk aşağıya iner.

6. Taze balığı suya koyduğunuzda dibe batar fakat bayat balık suyun üzerinde yüzer.

7. Süpermarketlerden balık almamaya çalışın çünkü balığın buralarda bekleme olasılığı yüksektir.

8. Çok fazla balık satan balıkçıları tercih edin çünkü burada balık hızlı tükenir ve taze balık her zaman olur.

9. Buzhane balığı alırken balığın üzerinde leke olmamasına dikkat edin. Eğer leke varsa, bu balığın doğru şekilde dondurulmadığını gösterir.